ERP.BG е наследник на Алое Ko – компания, която от самото си създаване се занимава с разработка, внедряване и поддръжка на системи за управление на бизнеса. Още в зората на българския бизнес, тя е сред малкото местни софтуерни компании, които се концентрират върху развиването на собствени продукти, вместо да излязат на аутсорсинг пазара и да работят „на парче“. Компанията е фокусирана върху разработването на системи за управление на бизнеса и се усъвършенства през всички етапи от развитието на този сегмент: от интеграцията на счетоводството, продажбите и складовите дейности в една система, до създаването на мощно мобилно ERP решение и предлагането на ERP система като услуга.
1991 г.
Фирма Алое Ко ООД се учредява с основна дейност разбработка и внедряване на бизнес информационни системи.
1993 г.
Създава една от първите по това време в България информационни системи, работещи под управлението на Windows. InfoStar интегрира счетоводство, складово стопанство и търговия в една обща платформа.
1998-2000 г.
През периода интересът към подобни интегрирани системи в България нараства. По това време на пазара са представени на практика само световни ERP системи. Те са сложни за внедряване и употреба, с остарели потребителски интерфейси, предназначени само за големи фирми.
Екипът ни отчита зараждащата се нужда от нов клас информационни системи и решава да разработи собствена ERP система, която да разрешава тези проблеми. Системата ще е лесна за употреба, с модерен дизайн, достъпна ценово и функционално за МСП.
2001 г.
ERP.BG стартира разработката на EnterpriseOne ERP®. Системата е замислена и реализирана като ERP система, следвайки общоприета ERP методология от самото начало.
2002 г.
Разработени са новите продукти:
- Exchange – програма за обмен на данни с външни системи (B2B), позволява свързване на различни търговски и нетърговски обекти, работещи на отделни информационни системи;
- Market – програма за управление на продажбите в търговски обекти, тип Cash&Carry;
- Mobile Seller – програма за извършване на продажби, чрез мобилни (Palm) устройства.
2005 г.
Първата версия на EnterpriseOne® е на пазара. Тя включва управлението на всички бизнес процеси в една стопанска организация – от маркетинга и продажбите, през производството, складовото стопанство и снабдяването, до счетоводството и финансовата отчетност.
2007 г.
- Начало на ценното партьорство с Института по информационни технологии към Българската академия на науките. Реализират се съвместни проекти и до днес, финансирани от Национален иновационен фонд към Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП):
- „Производствени разписания и управление на запаси в МСП“ – разработва се иновативен проект и софтуерна система за изготвяне на производствени разписания, оптимизиращи натоварването на производствените мощности в МСП, и оптимално управление на запасите в складово стопанство.
- „Иновативна технология за оценка на ефективността на ERP“ – Проект с фокус върху иновативно методологическо и технологично софтуерно решение за предварително прогнозиране и оценка на ефекта и активността на всяко едно внедряване на ERP системи.
- Начало на партньорството с Висшето транспортно училище “Тодор Каблешков”. Студентите се квалифицират в сферата на системите за управление на бизнеса. Обучението е в рамките на предмета „Автоматизирана обработка на икономическата информация“, който се преподава за специалностите „Счетоводство и контрол“ и „Икономика на транспортната фирма“ към Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“.
2009 г.
На база натрупан опит от внедрявания, през 2009 г. се пуска версия 2 на EnterpriseOne. Решението включва вграден Business Intelligence, финансови анализи и допълнителни функционалности за управление на холдингови структури.
2010-2011 г.
Отчитайки нуждите, в периода 2010-2011 г. бе създадена и пусната услугата E1@ONLINE – ERP решение под наем, достъпно от всяка точка, свързана с интернет.
2011 г.
- Въвежда се обучение за ERP системата „EnterpriseOne” в Университета за национално и световно стопанство (УНСС).
В програмата си за партньорство с висшето образование фирма ERP.BG предоставя на университетите безплатни лицензи за разработената от нея ERP система EnterpriseOne®, заедно с развита цялостна методология за обучение на преподаватели и студенти, както и учебни материали, упражнения и готова база данни с примери от практиката. - През същата година ERP.BG стартира партньорство с националния клуб по предприемачество Start It Smart, подкрепяйки начинаещите предприемачи в България.
2012 г.
- Официално представяне на версия 3.0 на EnterpriseOne® – ново поколение ERP система, изцяло оптимизирана за управление през мобилни устройства (включително и с мултитъч интерфейс), лесна за интегриране със софтуерни телефонни централи и решения за обединени комуникации.
- Софтуерната компания се преименува на И Ар Пи България (ERP.BG), продължител и наследник на Алое Ко. Екипът се разраства.
2014 г.
- ERP.BG сключва меморандум за сътрудничество със Стопанска академия „Д. А. Ценов”, гр. Свищов. Двете организации ще актуализират уменията и знанията на студентите в съответствие с потребностите на пазара от нови професионалисти. Инициативата цели да разкрие перспективи за професионална реализация пред младите хора и да преодолее тенденцията на увеличаващата се младежка безработица.
- ERP.BG става пълноправен член на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ).
- Представяне на версия 2015 на ERP системата EnterpriseOne. Това е версията с най-много нововъведения и иновации, правени в решението до сега. Освен, че добавя нови подсистеми за управление на проекти и за retail дейности, както и POS модул, тя изцяло променя концепцията за функциониране на една ERP система, превръщайки я в централизиран хъб за работа с приложения, създадени от трети страни. Тя позволява създаване на приложения за различни платформи, включително Android, iOS, уеб приложения и др. Сред новостите са още възможност за създаване на уеб каталози, ново Android приложение за мобилни продажби, оптимизация за създаване на съдържание на таблет, както и улеснено внедряване и поддръжка.
2015 г.
- ERP.BG е сред съучредителите на Професионална асоциация “Европейски и национални програми за развитие” (ПАЕНПР). Асоциацията обединява организации и лица с професионални интереси в сферата на проектите за развитие, като по този начин се стреми да формира професионална общност на консултантите, експертите и целевите групи – бенефициенти на публично финансиране за развитие. Целта на сдружението е отстояване на интересите на потенциалните бенефициенти и професионалните консултанти и експерти в процеса на усвояване на европейските и национални фондове за развитие в България.
- Създадена е ERP Academy. Д-р Наталия Футекова съвместно с водещи фирми от ERP бранша в България поставя началото на проекта ERP Academy.
- ERP.BG става партньор на първата ERP магистратура в България. Магистърската програма „Бизнес анализ и ERP системи“ се осъществява от Висшето Училище по Застраховане и Финанси (ВУЗФ), в партньорство с ERP Academy.
2016 г.
- ERP.BG става пълноправен член на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ).